ALEVSIZDIRMAZLIK SERTİFİKASI NE KADAR BİR SÜREDE ALINABİLİR?

Başvurduktan ne kadar bir süre sonra sertifika alabileceği; ya da sertifika alma süresinin ne kadar olduğu konusundaki sorular müracaatçıların aklına gelen ilk sorudur. Bu sorunun cevabı: Sertifikayı edinebilme süresi müracaatçının müracaatının niteliğine ve test istasyonunda değerlendirilen müracaatının standartlara uygun olabilmesi için gereken yazışmaların ve görüşmelerin süresine bağlıdır şeklindedir.

Kapsamlı bir test ve inceleme prosedürü gerektiren müracaatın değerlendirilmesi uzun sürebileceği gibi; dizaynında değişiklik ve standarda uyum istenen bir müracaat dizaynının; müracaat sahibi tarafından değişikliğin kısa veya uzun sürede yapılarak tekrar istasyona getirilmesi arasında geçen süre, sertifikalama işleminin de uzun ya da kısa sürmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle; müracaatçının dizaynın ALSz standart ve isteklerine uygun olmasında göstereceği ilgi ve yakın takip müracaatın sertifikalama süresini kısaltır. Aksi takdirde müracaatçının kendisinden istenilen ALSz standart isteklerine uygunluk çağrısına vereceği geç yanıt ise kendisinin edineceği sertifikanın da geç gelmesine neden olur.

Testleri biten müracaatın sertifika ve imal lisansı Ankara'da Maden İşleri Genel Müdürlüğüne onaya gönderilir. Onay işlemi tamamlanan sertifika ve imal lisansı bir yazı ekinde müracaatçının adresine gönderilir.

Tüm bu anlatılanlar kapsamında bir müracaatın sertifikalama ile sonuçlanması süresi ortalama bir yaklaşımla 1 ay ile 6 ay arasında değişebilmektedir.

 Ana Sayfa